Milé (budúce) mamičky, milí (budúci) oteckovia!

Tehotenstvo a pôrod sú úžasné chvíle, ktoré Vám zaručene zmenia celý život. Ide o nádherné obdobie, kedy celá rodina a hlavne Vy nedočkavo očakávate príchod dieťatka na svet. Toto obdobie so sebou však mnohokrát prináša niečo nové a nejednu budúcu mamičku môžu nepoznané situácie prekvapiť. Čo sa týka pôrodu, je to jedinečná udalosť v živote každej ženy, a preto je dôležité sa na túto udalosť čo najlepšie pripraviť. Práve preto sme pre Vás pripravili predpôrodné kurzy, v ktorých Vám pomôžeme lepšie pochopiť a užiť si celý priebeh tehotenstva, psychicky aj fyzicky sa pripraviť na pôrod a život s novým človiečikom.

Budeme sa pravidelne stretávať v uzavretej skupine (budúcich) mamičiek, prípadne (budúcich) rodičov, ktorí očakávajú narodenie svojho dieťatka v podobnom termíne. Okrem teoretických informácií sa dozviete aj mnoho praktických rád, niektoré si dokonca aj vyskúšate priamo na kurze. So sebou Vám stačí pohodlné oblečenie, papier a pero. V priestoroch materského centra je k dispozícii kuchynka, kde si budete môcť pripraviť čaj alebo kávu. Každá mamička, ktorá sa zúčastní kurzu, dostane malý darček.

Vybrať si môžete z nasledujúcich typov kurzov: komplexný, základný, kurz o základoch dojčenia.

 

KOMPLEXNÝ KURZ

 

Tento kurz pozostáva z teoretických prednášok, cvičenia a bonusových prednášok. Trvá 12 týždňov, preto je vhodný pre tehotné ženy, ktoré sú na začiatku kurzu maximálne v 26. týždni tehotenstva (aby ste stihili absolvovať celý kurz). Prihlásiť sa môžete zaslaním emailu na adresu [email protected].

Náplň kurzu:

Kurz pozostáva z 10 lekcií cvičenia pre tehotné, 10 prednášok o tehotenstve, pôrode, dojčení a starostlivosti o dieťatko a 2 dvojhodinových bonusových prednášok.

Cvičenie:

– cvičenie na fit-loptách

– nácvik brušného dýchania

– prvky pilatesových cvičení

– Alexandrova technika

– relaxácia

 

Témy prednášok sú:

 1. Tehotenstvo: trimestre, vyšetrenia, skríning, prípadné problémy
 2. Pôrod: jednotlivé doby, charakteristika.
 3. Prvá doba pôrodná: charakteristika, úloha partnera pri pôrode, úľavové polohy.
 4. Druhá doba pôrodná: charakteristika, úloha partnera.
 5. Tretia doba pôrodná: strava dojčiacej matky, zavádzanie príkrmov, premietanie filmu.
 6. Šestonedelie: charakteristika, starostlivosť o telo, epiziotómia, očistky, prsia.
 7. Novorodenecké obdobie: charakteristika, kúpeľ, očkovanie, detský lekár, doporučenia.
 8. Dojčenie: výhody dojčenia pre matku aj dieťa, prvé priloženie po pôrode, zásady správneho priloženia, technika dojčenia, nácvik jednotlivých polôh pri dojčení.
 9. Dojčenie II.: najčastejšie problémy s dojčením a ich riešenie, bolestivé dojčenie, čo robiť v prípade, keď sa tvorí málo alebo veľa mlieka, zápal mliečnej žľazy.
 10. Dojčenie III.: odstriekavanie, odsávanie a uchovávanie materského mlieka, spôsoby dokrmovania dieťaťa, zavádzanie príkrmov.
 11. Bonusová prednáška: pripútanie sa dieťaťa, partnerský vzťah po pôrode.
 12. Bonusová prednáška: 2 témy z nasledujúceho zoznamu (a – g), o ktoré bude najväčší záujem.

a) Moderné a klasické látkové plienky (prehľad typov, porovnanie, výhody/nevýhody, starostlivosť o plienky).

b) Nosenie detí v šatkách a babyvakoch, ukážka základného úväzu.

c) Znakovanie s najmenšími deťmi (ako sa jednoducho dorozumieť s detičkami, ktoré ešte nehovoria alebo začínajú hovoriť, výhody znakovania, ukážky).

d) Plávanie s deťmi (ako prebieha, ako sa cvičí ponáranie).

e) Spánok detí, uspávacie rituály, ako sa mení spánok s vekom.

f) Ako sa rodí v zahraničí.

g) Prvá pomoc deťom.

 

+ prehliadka pôrodnice FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici

 

 

Prednáškami Vás prevedú

PhDr. Bibiána Chovancová (1. – 7. predáška) – pôrodná asistentka

Mgr. Bc. Ivona Durániová (8. – 10. prednáška) – pôrodná asistentka

Mgr. Barbora Surovcová, PhD. (11. prednáška) – psychologička

Zuzana Heglasová (cvičenie pre tehotné) – fyzioterapeutka

 

Cena kurzu:

Cena celého kurzu je 55 € * (12 stretnutí po 2 hodiny), kurzovné sa platí vopred prevodom na účet. Partneri za účasť na lekcii neplatia. Ak máte tehotnú kamarátku, ktorá by tiež rada navštívila rovnaký kurz, dostanete obe zľavu 10 % z celkovej ceny (ak budete chcieť využiť túto zľavu, treba to uviesť pri prihlásení na kurz ešte pred zaplatením).

* na kurz začínajúci 3.9.2018 je cena 50 € a nedá sa vyvužiť zľava pre kamarátku.

 

Termíny kurzov:      

3.9.2018 – 19.11.2018

7.1.2019 – 25.3.2019

1.4.2019 – 24.6.2019

 

 

Čas a miesto konania kurzov:

Vždy v pondelok 17:00 – 17:50 cvičenie pre tehotné a 18:00 – 19:00 prednáška

Posledné 2 týždne trvania kurzu už nebude cvičenie (cvičí sa dokopy 10 x), ale budú dvojhodinové bonusové prednášky.

 

Prednášky aj cvičenia sa konajú v Materskom centre Mamina, Tatranská 10 (budova bývalej ZŠ). Najbližšia autobusová zastávka je Starohorská rázcestie (linky 26 a 28).        

 

Počet miest na kurze je obmedzený. V prípade záujmu nás preto neváhajte kontaktovať na email  [email protected]. Prosím, nezabudnite uviesť termín a názov kurzu, o ktorý máte záujem, Vaše celé meno a predpokladaný termín pôrodu. Tešíme sa na Vás!               

                  

ZÁKLADNÝ KURZ

 

Tento kurz pozostáva z teoretických prednášok a praktických rád. Trvá 5 týždňov, je vhodný pre tehotné ženy, ktoré sú na začiatku kurzu ideálne v 28. – 35. týždni tehotenstva. Prihlásiť sa môžete zaslaním emailu na adresu  [email protected].

 

Náplň kurzu:

 Kurz pozostáva z 5 dvojhodinových prednášok o tehotenstve, pôrode, dojčení a starostlivosti o dieťatko. Obsah prednášok je veľmi podobný ako na Komplexnom kurze, rozdielom je, že vrámci základného kurzu nie sú lekcie cvičenia ani bonusové prednášky. V prípade záujmu a voľných miest je však možné sa osobitne prihlásiť aj na cvičenie a bonusové prednášky.

 

Témy prednášok sú:

 1. Tehotenstvo a blížiaci sa pôrod: jednotlivé trimestre, zmeny na tele ženy, vyšetrenia, tehotenský preukaz, skríning, životný štýl v tehotenstve, najčastejšie problémy a ich riešenie, príprava na pôrod, masáž hrádze, epi-no, úloha partnera v tomto období, taška do pôrodnice, pôrodný plán, znaky blížiaceho sa pôrodu, prenášanie a praktické rady na vyvolanie pôrodu
 2. Pôrod: rozdelenie na doby, I. doba pôrodná: otváranie pôrodných ciest, čo je možné urobiť doma, čo sa deje v pôrodnici, nácvik dýchania počas I. doby pôrodnej, bolesť a techniky na jej tlmenie, akupresúrne body, úľavové polohy; II. doba pôrodná: tlačenie, nácvik dýchania v II. dobe pôrodnej, pôrodné polohy, epiziotómia, úloha partnera v I. a II. dobe pôrodnej, najčastejšie problémy I. a II. doby pôrodnej.
 3. III. doba pôrodná a šestonedelie: odlúčenie a pôrod placenty, prípadné problémy, čo sa deje po pôrode, zmeny na tele, očistky, hygiena, starostlivosť o epiziotómiu, psychika, strava v šestonedelí, cvičenie, úloha partenra a rodiny v šestonedelí.
 4. Novorodenec a základy dojčenia: novorodenec tesne po pôrode, Apgar skóre, bonding, prvé priloženie, manipulácia s dieťaťom, prebaľovanie, kúpanie, spánok, vhodné prostredie, očkovanie, dojčenie a jeho výhody, správna technika prisatia, nácvik jednotlivých polôh.
 5. Dojčenie: najčastejšie problémy s dojčením a ich riešenie, bolestivé dojčenie, čo robiť v prípade, keď sa tvorí málo alebo veľa mlieka, zápal mliečnej žľazy, odstriekavanie, odsávanie a uchovávanie materského mlieka, spôsoby dokrmovania dieťaťa, zavádzanie príkrmov.

 

Prednáškami Vás prevedie

Mgr. Bc. Ivona Durániová – pôrodná asistentka

 

Cena kurzu:

Cena celého kurzu je 30 € (5 stretnutí po 2 hodiny), kurzovné sa platí vopred prevodom na účet. Partneri za účasť na lekciách neplatia. Ak máte tehotnú kamarátku, ktorá by tiež rada navštívila rovnaký kurz, dostanete obe zľavu 10 % z celkovej ceny (ak budete chcieť využiť túto zľavu, treba to uviesť pri prihlásení na kurz ešte pred zaplatením).

 

 Termíny kurzov:      

25.9.2018 – 23.10.2018

13.11.2018 – 11.12.2018

15.1.2019 – 12.2.2019

19.3.2019 – 16.4.2019

 

Čas a miesto konania kurzov:

Vždy v utorok 17:00 – 19:00.

 

Prednášky aj cvičenia sa konajú v Materskom centre Mamina, Tatranská 10 (budova bývalej ZŠ). Najbližšia autobusová zastávka je Starohorská rázcestie (linky 26 a 28).        

 

Počet miest na kurze je obmedzený. V prípade záujmu nás preto neváhajte kontaktovať na email [email protected]. Prosím, nezabudnite uviesť termín a názov kurzu, o ktorý máte záujem, Vaše celé meno a predpokladaný termín pôrodu. Tešíme sa na Vás!

  

KURZ ZÁKLADOV DOJČENIA

 

Tento kurz pozostáva z teoretických prednášok a praktických rád týkajúcich sa dojčenia. Trvá 3 týždne, je vhodný pre tehotné ženy, ktoré sú na začiatku kurzu ideálne v 28. – 35. týždni tehotenstva.

Prihlásiť sa môžete zaslaním emailu na adresu [email protected].

 

Náplň kurzu:

 Kurz pozostáva z 3 hodinových prednášok o dojčení.

 

Témy prednášok sú:

 1. Dojčenie: výhody dojčenia pre matku aj dieťa, prvé priloženie po pôrode, zásady správneho priloženia, technika dojčenia, nácvik jednotlivých polôh pri dojčení.
 2. Dojčenie II.: najčastejšie problémy s dojčením a ich riešenie, bolestivé dojčenie, čo robiť v prípade, keď sa tvorí málo alebo veľa mlieka, zápal mliečnej žľazy.
 3. Dojčenie III.: odstriekavanie, odsávanie a uchovávanie materského mlieka, spôsoby dokrmovania dieťaťa, zavádzanie príkrmov.

 

Prednáškami Vás prevedie

Mgr. Bc. Ivona Durániová – pôrodná asistentka

 

 Cena kurzu:

Cena celého kurzu je 15 € (3 stretnutia po 1 hodine), kurzovné sa platí vopred prevodom na účet. Ak máte tehotnú kamarátku, ktorá by tiež rada navštívila rovnaký kurz, dostanete obe zľavu 10 % z celkovej ceny (ak budete chcieť využiť túto zľavu, treba to uviesť pred zaplatením).

 

Termíny kurzov:      

22.10.2018 – 5.11.2018

25.2.2019 – 11.3.2018

27.5.2019 – 10.6.2019

 

Čas a miesto konania kurzov:

Vždy v pondelok 18:00 – 19:00.

 

Prednášky aj cvičenia sa konajú v Materskom centre Mamina, Tatranská 10 (budova bývalej ZŠ). Najbližšia autobusová zastávka je Starohorská rázcestie (linky 26 a 28).        

 

Počet miest na kurze je obmedzený. V prípade záujmu nás preto neváhajte kontaktovať na email [email protected]. Prosím, nezabudnite uviesť termín a názov kurzu, o ktorý máte záujem, Vaše celé meno a predpokladaný termín pôrodu. Tešíme sa na Vás!

 

 

Kalendár akcií
<< august 2018 >>
PoUtStŠtPiSoNe
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nasledujúce akcie
 • Máme prázdniny, ale ak bude zlé počasie volajte nám.
MC Mamina sa podieľa na tvorbe PHSR
Anketa

Mali by ste záujem zúčastniť sa kurzu Symptotermálnej metódy (www.lpp.sk) v MC Mamina?

Copyright © 2010-2018 Materské centrum MAMINA. Všetky práva vyhradené.