Míľa pre mamu v Banskej Bystrici

Bolo to ako rozprávka. Veselé i napínavé, plné slnka smiechu a tanca. Plné blízkych rozhovorov a priateľstva. To množstvo úžasných ľudí, ktorých som stretla pri organizácii, to poláska každé srdce.

V deň “D” sme nastúpili na plac spolu so štyrmi ocinkami z MC Mostík, ktorí ani chvíľku nezaháľali a popri práci všetkých okolo nakazili svojou dobrou náladou. Tesne predpoludním sa k nám pridalo asi 13 dievčat – dobrovoľníčok z Pedagogickej fakulty. Spoločný obed pod holým nebom potešil aj naše brušká.

Pred 15.00 sa začali schádzať účastníci, ktorých prilákalo krásne počasie a pestrý program. Na úvod sme ocenili pána primátora Banskej Bystrice Mgr. Ivana Saktora a pána starostu Slovenskej Lupče za ústretový prístup k matkám, mladým rodinám a materským centrám. Spoločne potom obaja páni prestrihli štartovú pásku detskými nožnicami. Deti i rodičia sa tešili z divadielka Postrach Samko v podaní úžasne charizmatickej Nely Dušovej (Teatro Neline). Muzikanti z Fervida otvorili našu Míľu piesňou O mame a pridali pár ďalších vlastných príjemných skladieb. Detský folklórny súbor Radosť roztancoval aj pár deťúreniec a vystúpenie tanečnej školy K-dance bolo oživením celého programu. Tri hodiny skvelej zábavy sme uzavreli ocenením zariadenia priateľského k deťom – obchodu TIP TOP Baby, ocenením víťazov súťaže “Mamin najlepší koláč”, ktorej sa zúčastnili aj dve deti Samko a Rebeka. Takmer 600 účastníkov, ktorí prešli 1 míľu na znak úcty k mame boli zaradení do zlosovania o pekné ceny. Deti sa tešili zo skákacieho hradu, cukrovej vaty, koníkov, maľovania na tvár, vláčika Pretórium a maminky z darčekov od partnerov a krásnych žltých ruží, ktoré zabezpečilo kvetinárstvo Clivia. Celé to láskavým materinským jazykom odmoderovala Marianka Kovačechová, ktorá je nie len profesionál, ale aj mama s velikánskym srdcom. Celý tento deň si v Banskej Bystrici vychutnávalo spolu s nami okolo 2 000 ľudí.

Chcela by som poďakovať všetkým, ktorí akokoľvek prispeli, aby bola tohtoročná Míľa pre mamu v Banskej Bystrici taká aká sa nám podarila. Ďakujem maminkám a oteckom z MC Mamina, MC Mostík, MC Kľúčik, dievčatám z Pedagogickej fakulty, Europa SC, Mestu Banská Bystrica, Dopravnému podniku BB, Múzeu SNP, PKO, Mc Donalds, kvetinárstvu Clivia, škole Fantázia, obchodu Baby svet, TIP TOP Baby a Deichman, kníhkupectvu Svet knihy, Stanici prvej pomoci a pravdaže hlavne skvelým ľuďom s veľkým srdcom, ktorí sa za týmito názvami skrývajú.

“Ako sme pre Vás Míľu v Bystrici uvarili” alebo “To čo zdravé rúčky malo, Míľu v BB hotovalo”

Kde bolo tam bolo… bolo aj v Banskej Bystrici. Telefóny vyzváňali, maily prichádzali, ľudia sa pýtali. Chvíľu som zaváhala, či to ozaj zvládneme, prvýkrát …

V to ráno tiež zvonili telefóny jeden, druhý, jeden, druhý…

Ozvalo sa: “Došla voda.”

“Čo aká voda? Odstávka? Práve dnes? Keď zdobíme medovníky a deti budú až po uši od krému… Katastrofa!”

“Vodu LUCKU doviezli.”

Svitlo mi… Ako to zvládneme, samé s deťmi…

Dobehla som s mojím najmladším drobcom upachtená do centra a tri vysmiate tváre mojich priateliek mi kývali z cúvajúceho kamiónu. Smiech a srdečná atmosféra , keď vystupovali z kabíny a brali do rúk kartóny s vodou, až vyrážali dych. “Čo takto akcia – vylož si svoju vodu?” Šup-šup a už bolo vyložené. Aj nám spŕchlo medzi rečou. Deti brali tatrovky, kočíky i fúriky a vozili fľaše i kartóny do kuchynky. Hotovo. Pomaly nás pribúdalo. Sisa už rozložila šicí stroj, poďme rýchlo namerať tie transparenty, obkresliť písmená, vystrihnúť. Kto bude šiť? Môžem skúsiť ja? A už aj sadala Renatka k stroju. Ešte krátka inštruktáž, takto to prehni, takto ťahaj a bolo rozhodnuté, že dnes sa ide učiť šiť Renatka. Ušila tri nádherné transparenty. Deti sme uložili do postieľky, na sedačku i do bazéna, ten už má Rebeka dávno rezervovaný. A pďho zdobiť medovníky, čo piekla včera Sisa. Poobede dorazili dievčatá z Pedagogickej fakulty, dobrovoľníčky, ktoré rýchlo zapadli do tejto veselej atmosféry. Balili tašky pre maminky, maľovali, strihali i s detskami sa zahrali… Išlo nám to od ruky, práca odsýpala. Zapojili sa i náhodní návštevníci, ktorí v ten deň do nášho materského centra zavítali. Anka poctivo zapisovala úlohy a škrtala splnené. Večer bolo všetko pripravené, pobalené, ušité i ožehlené, deti vedno nakŕmené. Sisa myslela zase na všetkých a hostila celé centrum. Stála som tam, uprostred toho všetkého, uprostred tej živej plodnej haravary a ďakovala som Bohu, že mi poslal do cesty takýchto skvelých ľudí. Týmto chcem poďakovať všetkým, ktorí v Banskej Bystrici spolu so mnou Míľu pre mamu varili, miešali či akokoľvek dochucovali.

Zuzana Mastišová, MC Mamina

Voňavá úvaha

Najprv ani nechcela. Zrazu vhupla do zimy. Otvára náruč, srdcia, duše…Prebúdza túžby, nádeje, sny. Prebúdza život. Jar. Plná pestrých farieb. Stavajú sa obydlia, zabezpečuje sa potrava, rodí sa nová bytosť… V ríši zvierat sa kľujú na svet…

Človek jediný privádza na svet dieťa počas celého roka. Denne aj každú hodinu sa deje tento zázrak. Z energie dvoch ľudí, nazývanej aj láska, prichádza…Iba tak dokážeme vytvoriť nový život. Vážme si životodarnú energiu, z ktorej sme zrodení. Netreba ju potláčať, zatracovať, či obchodovať s ňou.

Nový život je posvätný, dieťa nevýslovne čisté a krásne… Božie. Uvedomujeme si to? Alebo žijeme prirýchlo, aby sme vnímali tú nevýslovnú nádheru? Nie je čas?

Prestaňme byť malicherní, keď sa máme posunúť v autobuse, lebo nastúpila matka s kočíkom a vezie sa zadarmo. Netvárme sa, že nevidíme, ako mamička potrebuje pomôcť s kočíkom hore schodmi, lebo inak sa do obchodu nedostane. Ušetrime ich dymu z cigariet, keď musia za nami drobčiť so svojimi ratolesťami… Nie každý si rád zdravie ničí. A už vôbec nie deti.

Mnohé matky dnes bojujú so základnými každodennými problémami: Ako uživiť svoje “mláďa”? Ako mu zabezpečiť strechu nad hlavou, keď manžela prepustili z práce? Vezmú ma do roboty, keď mám malé dieťa? Ako sa o dieťatko kvalitne postarať, keď musím pracovať? Zamestnávatelia sa pýtajú: Koľko máte detí? Budete môcť byť v práci aj desať hodín denne…?

Tie silné budú môcť. Na úkor koho a čoho? Musia sa rozhodnúť. Rýchlo a hneď. Čas beží…

Zastavme sa na chvíľu! Málo myslíme na matky detí! Pritom každý z nás bol dieťaťom a tak strašne potreboval svoju matku – spokojnú, veselú, šťastnú.

Keď plakala, plakali sme s ňou. Keď cítila strach, tiež sme sa strachovali. Keď sa trápila, trýzeň preniesla na nás. Na deti. Na malých ľudí, ktorí raz vytvoria veľkú spoločnosť. Od šťastia matiek závisí šťastie sveta.

Vytvorme priestor mamám a deťom!

Vzdávajme úctu nositeľkám života, ktorá im právom patrí.

Z. Škařupová


Moderuje: Marianna Kovačechová

Program:

15:00      Otvorenie podujatia Míľa pre mamu, Hymna Míle pre mamu
15:00      Theatro Neline – Postrach Samko
15:55      Ocenenie hostí
16:00      Odpočítavanie štartu s Marianou Kovačechovou, primátorom BB p. Saktorom      a starostom Slovenskej Ľupče p. Lakomčíkom
16:00      Fervido – Hymna MPM, hudobná produkcia
16:35      K-dance: HIP-HOP
16:40      DFS Radosť
17:12      K-dance: Latino
17:20      Petrík+ Bošeľa: Hudobná produkcia – patejdlovky
17:37      K-dance: disco clip-clap
17:45      Tombola
18:00      Vyhlásenie počtu osôb, ktoré prešli Míľu pre mamu 2009 v BB i na Slovensku!

 

Registrácia: od 15.00 do 16.55

Atrakcie:

 • Konský povoz
 • Skákací hrad
 • Maľovanie na tvár
 • Fotomodeling
 • Chodúliari
 • Pretórium od 17.00 do 18.00
 • Hry s Mariannou
 • Fotovýstava “Rok v materských centrách”
 • Súťaž: Mamin najlepší koláč
 • Stánky materských centier
 • Stánok “Banská Bystrica mesto rodiny”
 • Balóniky
 • Pop-corn a cukrová vata
 • Kozmetické poradenstvo pre maminky, ukážky líčenia
 • Džús pre všetkých od Mc´Donald
 • Darčeky pre registrovaných účastníkov

Pre maminky PREKVAPENIE!

Detské divadelné predstavenie v podaní divadla NELINE z Budmeríc

POSTRACH SAMKO

Pokračovanie Mravoučných príbehov tetky Betky:

“Vážená tetka Betka-vševedka, stop. Na nášho syna sa sťažujú nonstop, stop. Treba mu dať jasné stop, stop. Čakáme pred dverami, stop. Vaši nešťastní rodičia, stop.”

Milí rodičia, máte podobné problémy? Navštívte naše predstavenie a hneď máte po starostiach!


 

Partneri:

Kalendár akcií
<< jún 2018 >>
PoUtStŠtPiSoNe
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Nasledujúce akcie
MC Mamina sa podieľa na tvorbe PHSR
Anketa

Mali by ste záujem zúčastniť sa kurzu Symptotermálnej metódy (www.lpp.sk) v MC Mamina?

Copyright © 2010-2018 Materské centrum MAMINA. Všetky práva vyhradené.